Seznam článků

Kapitoly táborového deníku: 1.den; 2.den, 3.den, 4.den, 5.den, 6.den, 7.den, 8.den, 9.den, 10.den, 11.den, 12.den, 13.den, 14.den, 15.den, 16.den

Odkaz na celkovou fotogalerii zde.

INFORMACE K ODJEZDU  Z TÁBORA:

Příjezdy do cílových měst dne pátek 16.7. 2021, seznam dětí dle cílových měst

Brno - hotel Grand / Student Agency : 12.55 hod.;

Praha- UAN Florenc /  Student Agency: 11.55 hod.

Vyzvednutí dětí v táboře: Uhřínov : 9.00 - 9.30 hod.

Facebook ikona  

Poštovní adresa: LDT ZNAS Uhřínov, 594 41 Uhřínov

Jak psát dětem maily: jako každý rok můžete posílat maily táborníkům. My je vytiskneme a předáme dětem na nejbližším nástupu jako běžnou poštu. Jen prosíme omezte velikosti případných příloh-barevných obrázků. Jsme v lese a připojení je přeci jen omezené.

Do předmětu napište jméno a příjmení !!!

Mailová adresa táborníků je : Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Příklad: Novák Pavel - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. V případě sourozenců se stejným příjmením pak: prijmeníTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 


1. den

Milí rodiče, hlásíme, že jsme všichni v pořádku dorazili do Uhřínova. Cestu
i přestup v Jihlavě jsme zvládli bez problémů a v táboře už na nás čekali vedoucí s táborníky, kteří přijeli po vlastní ose.

Z autobusu jsme hned zamířili do táborové jídelny, kde jsme se rozdělili do čtyř oddílů po deseti dětech. Rychle jsme se seznámili s vedoucími a pak hurá
s kufry do stanů. Nebojte se, nikdo nezůstal sám a všichni jsme ve stanu se svými kamarády. Následovala procházka po táboře, při které jsme se seznámili s jeho částmi a s pravidly, která tu platí. Pak už jsme si připravili ešusy, umyli ruce a vychutnali si vynikající špagety.

Polední klid jsme strávili v lese. Než jsme si užili zasloužený odpočinek po dlouhé cestě, v oddílech jsme si zahráli seznamovací hry, abychom si jeden druhého nepletli a líp se poznali.

Po poledňáku jsme se přesunuli do druhého lesa, kde nás čekala hra. Začít jsme chtěli tradičně, skládáním poztrácené zprávy, kterou nám v lese zanechal tajemný cizinec. Bohužel zasáhla vyšší moc, a tak jsme v pláštěnkách museli odejít zpátky do tábora. Žádný strach! Všechno promočené oblečení jsme si převlékli a už schne na šňůrách.

Naštěstí se nám povedlo zprávu zachránit a zjistili jsme, že ji napsal sám Indiana Jones!

Převlečení a zahřátí čajem jsme se sešli v jídelně a po oddílech se utkali ve hře Elektřina. A jak to dopadlo? To se dozvíme až na zítřejším nástupu. Na tom dnešním jsme se ještě jednou všichni seznámili, a to i s dalšími členy tábora. Pan kuchař, zdravotník i ajťák nám řekli něco o své práci a vysvětlili, kdy a s čím za nimi chodit.

K večeři jsme měli chleba s paštikou a máslem.

Abychom se večer nemuseli před deštěm schovávat ve stanech, promítáme si film Odvážná Vaiana.

Už se moc těšíme, až se počasí trochu umoudří a budeme zas moct vyrazit ven.

Fotky z dnešního dne k náhlednutí zde:

Fotogalerie


2. den

Milí rodiče, první noc ve stanech jsme přečkali v pohodě. Všichni jsme se teple oblékli, a tak nikomu nebyla zima. I když ráno nepršelo, na rozcvičku jsme se vydali v nepromokavém oblečení a v holínkách. Po rozcvičce přišlo první ranní čištění zubů a snídaně. Dneska si pro nás kuchyně připravila rohlík s máslem
a šunkou. Zahřál nás čaj.

Během rána zase trochu sprchlo, takže jsme chvíli poseděli v jídelně a pak jsme vybavení pláštěnkami a holínkami vyšli vstříc první hře. Každý oddíl vyslal svého mapaře k jinému týmu, který měl za úkol schovat soupeřům dopolední svačinu. Mapař tedy cestu za „pokladem“ co nejlépe zakreslil, aby pak jeho oddíl co nejsnáze svačinu objevil. Nebojte se, všechny oddíly si s mapou dřív nebo později poradily, a tak jsme si všichni vychutnali zaslouženou tatranku.

Nasvačení jsme zamířili zpátky do tábora, kde jsme si procvičili vědomosti ve hře „Země, město“. Pak už nastal čas na oběd. Páni kuchaři uvařili kuřecí vývar, který nám v tom lezavém počasí přišel k chuti. Po něm následovaly vepřové roštěnky s bylinkovou omáčkou a rýží.

O poledním klidu jsme se ve stanech prospali nebo jsme si s kamarády hráli hry a četli. K svačině jsme měli jablko.

Odpolední program jsme taky přizpůsobili počasí. Nejdřív jsme si zasoutěžili ve hře Aktivity o oddílové barvy. První oddíl si vyhrál zelenou, druhý oddíl modrou, třetí získali žlutou a čtvrtí červenou. Taky jsme si vymysleli oddílová jména a pokřiky. Ty ale ještě musíme doladit, takže vám je dáme vědět až příště. Pak už konečně přestalo pršet, tak jsme mohli vyjít zpod střechy.

V táboře jsme se po oddílech utkali ve hře Kámen nůžky. Po ní následovala Kreslicí tichá pošta. Po táboře byly rozmístěné obrázky, naším úkolem bylo, abychom si jich co nejvíce zapamatovali. Pak jsme se postavili do řady a jeden po druhém jsme je svému kamarádovi před sebou nakreslili na záda. První v řadě pak obrázek nakreslil na papír a odevzdal ke kontrole. Tichá pošta nás moc bavila, ještě aby ne! Šla nám mnohem líp než loni.

K večeři jsme měli chleba se sýrovou pomazánkou a čaj.

Po večeři jsme si na nástupu rozdali první tokeny do celotáborové hry. Za ně si časem budeme moct v pojízdném obchodě nakoupit nějaké komodity nebo výhody do her. Přišly také první (a na nějakou dobu taky poslední) pohledy a balíček. Na další poštu se těšíme hned po červencových svátcích.

Teď už si v jídelně promítáme první film o Indiana Jonesovi.

Fotogalerie


3. den

Druhá noc ve stanech byla o něco chladnější než ta první, probudili jsme se ale konečně do prosluněného rána. Po rozcvičce a ranní hygieně nás čekaly čerstvé rohlíčky s máslem a jahodovou marmeládou.

První ryze venkovní soutěží letošního tábora byl závod ve škrabání brambor. Když jsme měli hotovo, čekala nás hra Módní policie. Táborníci museli splnit úkol na jednom z pěti stanovišť a získaný bod odnést do misky v barvě jejich oddílu. Aby to neměli tak snadné, chytaly je dva druhy strážců. V okamžiku, kdy táborník držel v ruce botu, chytal ho strážce s kloboukem. Jakmile ji upustil, musel si dát pozor na strážce bez klobouku.

K obědu jsme měli česnečku s krutony a vepřový řízek s kaší. Všem moc chutnalo, skoro každý si přidal.

Polední klid jsme strávili na oddílových místech v lese, kde si každý oddíl vyrobil vlastní vlajku. Abychom jen nelenošili, z tábornických příruček jsme si studovali šifry, ohně, souhvězdí a další důležité informace, bez kterých se správný dobrodruh neobejde.

Odpoledne jsme se osvěžili melounem.

Největší výzvou dne byla vlajkovaná. Každý tým si na louce vytyčil kruh, do kterého schoval svých 10 vlajek. Děti se pak rozdělily na obránce a útočníky. Úkolem oddílů bylo co nejméně vlajek ztratit a co nejvíce jich ukrást soupeřům.

Při návratu do tábora nás přivítala vůně ohně. To už nám Jarda připravil ohniště, kde jsme si opekli buřty. Všichni si moc pochutnali.

Na večerním nástupu jsme si konečně představili jména oddílů a týmové pokřiky. První oddíl si tedy ode dneška říká ÚM, druhý oddíl se jmenuje Megalo. Třetí tým se jmenuje Kostíci, čtvrtý oddíl se jmenuje Indiája Jones. 

Po nástupu poprvé otevřel obchod, kde jsme si mohli tokeny směnit za zboží. Pak už přišlo osobní volno, hrajeme fotbal, vybíjenou a další míčovky.

Fotogalerie


4. den

I přestože třetí noc byla zatím tou nejchladnější, měli jsme dnes před sebou první zcela jasný a slunečný den plný her na louce i v blízkých lesích. Nedělní ráno jsme tradičně začali prodlouženým budíčkem a zrušenou rozcvičkou, aby si děti pořádně odpočinuly. Po ranní hygieně na nás na snídani čekaly čerstvé rohlíky s máslem a se šunkou a samozřejmě také teplý čaj.

Po snídani nás čekaly první běhací hry v lese poblíž tábora. První nás čekala hra na „zmije“. Děti se v jednotlivých oddílech rozdělily na celkem tři druhy zvířat: slepice, lišky a zmije, a označily se barevnými fáborky podle druhu zvířete. Následně děti běhaly v lese a chytaly táborníky z jiných oddílů. Zmije chytaly lišky, lišky chytaly slepice a slepice chytaly zmije.  Po svačině nás čekala druhá hra v lese, při které si děti procvičily svou znalost speciální abecedy, kterou studovaly ve svých příručkách. Děti se rychle zlepšovaly a ke konci už nepotřebovaly pomoc od svých příruček, aby rozpoznaly znaky rozmístěné po lese právě v naší speciální archeologické abecedě

K obědu jsme měli výtečnou frankfurtskou polévku a jako hlavní chod rajskou omáčku s knedlíkem a masem.

Polední klid strávily děti na svých oddílových místech v lese, kde v příjemném stínu odpočívaly po náročném dopoledni a získávaly energii na odpolední program. Během poledního klidu oddíly dokončovaly své vlajky a společně s vedoucími dále pilně studovaly své příručky mladých archeologů.

Odpoledne jsme si opět osvěžili šťavnatým melounem.

Po odpolední svačině nás čekala tradiční táborová verze hry scrabble. Jednotlivé oddíly na celkem šesti stanovištích v okolí tábora plnily různé úkoly, za které dostávaly písmena. Následně na velkém plátně v jídelně umisťovaly získaná písmena a tvořily slova. Úkoly byly například zatloukání hřebíků, luštění šifer nebo vědomostní kvízy.

Abychom vyplnili čas před večeří, vyrazili jsme v podvečer po oddílech na louku a zdokonalovali jsme se v hodu létajícím talířem. Při návratu do tábora na nás již čekala večeře, chléb s máslem a sýrem. Samozřejmě nemohl chybět výtečný ovocný čaj.

Na nástupu jsme se dozvěděli výsledky dnešních her a také průběžné pořadí celotáborové hry. Po čtyřech dnech je průběžné pořadí následující: 1. Megalo 2. Indiája 3. Kostíci 4. ÚM.

Po nástupu na nás čekala letošní první diskotéka, kterou jsme si všichni náramně užili a skvěle jsme se pobavili a zatancovali jsme si.    

Fotogalerie


5. den

Včerejší užitá diskotéka nám přinesla ještě jednu velkou výhodu. Ráno jsme si o půl hodiny přispali. Po ranním rozcvičení nás čekala snídaně. Dneska si přišel na své opravdu každý, v nabídce byly rohlíky s jahodovou marmeládou, nebo s paštikou. Jen abychom se domů nevrátili moc zhýčkaní! 

Hned po snídani jsme se rozdělili do tří kategorií podle věku. Sbalili jsme si pláštěnky, mikiny, náhradní ponožky a svačiny...a vzhůru na celodenní výlet! Oproti předchozím letům nás čekaly hned dvě výzvy. Tou první bylo zjistit si nějaké informace o Uhřínově a zámku ve Velkém Meziříčí. Ty se nám dneska ještě hodily, ale o tom později...Druhý úkol zněl jasně: Nesmíme nikoho potkat! Protože si ale asi každý spojuje celodeňák s nákupem nějakých těch dobrot, museli jsme se s tím nějak popasovat. A popasovali! Šalamounsky! Vydali jsme se do samoobsluhy v tom pravém slova smyslu. V nedaleké vesnici Šeborov jsme objevili statek, v jehož světnici majitelé připravili "bar" pro kolemjdoucí turisty. Uvnitř stojí mrazák se zmrzlinou, chlaďák s oblíbenými limonádami Zonkami a další police s pochutinami. Každý poctivě vhodil do kasičky tolik peněz, za kolik si nakoupil, a mohli jsme pokračovat v cestě. 

Nejstarší se vypravili na rozhlednu do Velkého Meziříčí. Po dlouhých letech jsme tak nešli na tradiční rozhlednu Rubačku, místo ní jsme si užili nová panoramata. 

Mezi čtvrtou a pátou hodinou odpolední jsme se vrátili zpátky do tábora, kde nás čekala večeře. Pochutnali jsme si na květákové polévce a nudlích s mákem. Abychom zúročili znalosti, které jsme získali na výletě, zahráli jsme si kvíz. Na nástupu jsme si rozdali tokeny, e-maily a řekli si pořadí v celotáborové hře. To se oproti včerejšku nezměnilo. Po nástupu otevřel obchod, tak jsme si zase udělali radost. Zrovna teď užíváme osobní volno, hrajeme fotbal, vybiku, nebo jenom tak odpočíváme ve stanech. 

Zítra už nás zase čeká běžný tábornický den, tak jsme zvědaví, co si pro nás Indiana Jones připraví!

Fotogalerie


6. den

Dnes ráno se naši táborníci probudili do prosluněného počasí. Na rozcvičku tudíž vyběhli v pozitivní náladě a do chlebů s máslem a se sýrem se pustili s chutí. Po prvním občerstvení dne se mladí archeologové vydali po stopách pokladu do indiánských vesnic. Za úkol měli získat co nejvíce vzácných artefaktů v podobě barevných papírků bez toho, aby je obyvatelé dostihli. Museli tedy nepozorovaně proniknout do vesnice v podobě kruhů z fáborků, poklad popadnout a opět nepozorovaně vyklouznout. Naštěstí je po náročné výpravě čekala oplatka jako svačina, která jim dodala ztracenou energii.

Chvíle odpočinku, a už se táborníci vrhají do otestování jejich dovedností získaných v dosavadním výcviku. Museli úspěšně vykonat úkoly náhodně vygenerované hrací kostkou. V požadovaných schopnostech bylo třeba znát například jména svých vedoucích, různé záludné šifry z „Příručky mladého archeologa“, ale také třeba obecné zákonitosti.

Návrat na základnu v táboře zahrnoval shození vrstvy oblečení, neboť počasí již dosahovalo teploty nad 27°. Proto všem jen prospělo, že po bramborách se špenátem a vajíčkem čekala na naše mladé archeology cesta přes vodní gejzíry, kde museli překonat opičí dráhu a přenést vzácnou průzračnou tekutinu do nádoby na konci. Není se však třeba obávat, že by to mohli nezvládnout, vždyť tak dlouho trénovali, a navíc byli posilněni červeným melounem.

V budoucnu táborníky čeká nesnadný turnaj v házení frisbee proti ostatním oddílům, a tak bylo třeba dnes ještě pořádně trénovat. Dnešní den ani zdaleka nekončí po večeři, která sestávala z Hot dogů. Jako vždy se konalo důležité vyhodnocení na nástupu všech oddílů. V obchodě si vybraní táborníci koupili diskotéku, takže se před večerkou konalo ještě spoustu tance a skvělého výběru muziky. Naši nejstarší a nejzkušenější účastníci dobrodružných výprav se nakonec pod rouškou tmy vydali na posvátné pohřebiště starých indiánů, aby do vlastnictví získali vzácné artefakty. Museli při tom však odzbrojit přísně střežící hlídky, které jsou silné hlavně díky svým světelným zbraním.

Po náročném dni konečně čeká řádný odpočinek i na nejstarší členy, a tak nezbývá, než zvědavě očekávat další den.

Fotogalerie


7. den

Po posunutém budíčku jsme si k snídani pochutnali na rohlíku se salámem. Protože na nás po téměř týdnu v lese byla docela znát únava, zkusili jsme dneska zvolnit. 

Dopoledne nás čekala číslovaná, táborníci si na obličej napsali čísla v intervalu 100-999.Čísla si každý musel pečlivě střežit. Cílem bylo odhalit co nejvíce čísel soupeřů a zároveň nenechat odhalit sebe sama. Po hře jsme v lese pobyli, odpočinuli si, zahráli si karty. 

K obědu jsme měli kuřecí vývar a táborové rizoto. Všem chutnalo. 

Odpolední klid byl dneska o něco delší. Všechny oddíly se sešly na jednom místě v lese a strávili jsme tak společně příjemné odpoledne. 

Abychom neusnuli na vavřínech, odpoledne jsme si zahráli běhačku, a to Pevnost Boyard. Na deseti stanovištích každý oddíl mohl získat klíč k nápovědě. Jakmile jsme dostali dost nápověd, mohli jsme uhodnout heslo a vběhnout do kruhu pro poklad. Ten byl ale hlídán strážci, se kterými jsme se museli utkat. 

K večeři byly chleby s paštikovou pomazánkou a čaj. Na nástupu jsme si rozdali tokeny, poštu, odměny za vzorný úklid. Taky jsme Kačence Malé popřáli k narozeninám. 

Dnešní volnější den jsme si užili a plní sil se těšíme na další výzvy. 

Fotogalerie


8. den

Ráno osmého červencového dne jsme prožili klasicky. Rozcvička, čištění zubů a snídaně. K té jsme měli rohlík s jahodovou marmeládou a máslem.

Dopoledne jsme podnikli výpravu na tržiště. Tam každý táborník obdržel na kartičce sto tokenů, které mohl směňovat za dva druhy zboží, a to legální a ilegální. Mezi legálními komoditami bylo laso, klobouk, artefakt, váček mincí a indiánská čelenka. A co bylo to nelegální? Nikdo nesměl držet zbraň! Okolo jednotlivých stánků kroužili banditi a celníci. Banditi kradli obchodníkům legální zboží. Celníci zadržovali nelegálně držené zbraně. Cílem hry bylo skončit s co nejvyšším zůstatkem na kartě. Mezi holkami se na prvním místě umístila
Péťa Šilerová, z kluků byl nejzdatnější Kuba Sedláček. Celkově první skončil tým Indiája.

Parné poledne jsme strávili v táboře. K obědu byla bramboračka a vídeňský guláš s houskovým knedlíkem. Guláš chutnal všem tolik, že páni kuchaři nestíhali přidávat.

Na polední klid jsme se schovali do stínu lesa. Týmy ÚM a Indiája se vydaly vyzkoušet nové místo k trávení klidu nedaleko tábora, Megalo zůstalo pod stromy v táboře.

Odpoledne se nám zachtělo peří vzácných ptáků. Různě barevná peříčka měla různě vysokou hodnotu a naším úkolem bylo jich co nejvíce otrhat. Abychom to neměli tak jednoduché, museli jsme se utkat i s jejich ochránci. Do úžasně rozjeté hry nám bohužel zase „hodil vidle“ blížící se déšť, a tak nám nezbylo než honem zpátky jít do tábora. Nevadí, dohrajeme to jindy.

V jídelně jsme dlouhou chvíli strávili několika zábavnými hrami a kvízy o našem táboře a vedoucích. Zasmáli jsme se a zároveň jeden druhého líp poznali. Body se sice nepočítaly do celotáborovky, vítězný tým ale mohl jít první na večeři.

K večeři jsme měli chleba s vajíčkem a čaj. Obávaná průtrž mračen naštěstí nebyla tak velká, jak jsme si mysleli, tak jsme mohli zase schovat pláštěnky a chvíli pobýt venku. Nebojte, všichni jsme suší a není nám zima.

Po nástupu jsme se sešli v jídelně a promítáme si další část ze série filmů o Indiana Jonesovi.

Fotogalerie

 


9. den

I přes noční dobrodružství s bouřkou bylo dnešní ráno prosluněné a klidné. Všichni byli suší a odpočatí a na nebi už zářilo sluníčko. K snídani jsme si pochutnali na rohlíčcích s máslem a se šunkou a na horkém čaji.

Pro fungování správného týmu je potřeba schopnost komunikovat. Naši pomocníci Indiany Jonese to dnes zakusili na vlastní kůži, když pro získání pokladu museli mezi sebou předat nápovědu, zapamatovat si ji, a potom podle ní poklad i najít. Tzv. „Tichá pošta“ se vydařila, oddíl Megalo totiž poklad skutečně objevil. Na posilnění dostali oplatku a energii doplnili. Tokeny však bohužel už před nimi našli cizí nájezdníci a nechali za sebou pouze vzkaz a zbytky z jejich útraty. Výprava a vykonané úsilí vniveč nepřišlo, na večerním nástupu bude jejich úsilí odměněno.

Na oběd se táborníci vrátili na hrachovou polévku s krutonky a na kuřecí řízek s bramborem. Po poledním klidu si oddíly poměřily síly v turnaji Ufobalu, na který pilně trénovali již několik dní. Byl to dlouhý a napínavý souboj, který skončil s oddílem Um na prvním místě. Nakonec se musí naši malí pomocníci Indiany Jonese potýkat i s trénováním svých mozkových závitů a napínají své mozkové buňky k přípravě divadelního představení. Mezitím se na chvíli zastavili na banánovou svačinku a malou oplatku.

K večeři jsme si dali chleba se sýrovo-česnekovou pomazánkou a užívali jsme si volného večera, kdy si děti pořádně odpočinuly a poklidily si stany. Na nástupu se opět odměnili oddíly i jednotlivci tokeny za vykonanou práci a rozdali se e-maily, balíky a pohledy.

Astronomický tábor by měl dostát svému jménu, proto později proběhla naučná a zajímavá přednáška o Vesmíru, následovaná i pozorováním hvězdné oblohy s poučením o souhvězdích. Nakonec už jen vyčistit zuby a těšit se na další den plný výzev.

Průběžné pořadí oddílů

1. místo - Megalo 54 bodů

2. místo - Um 50 bodů

3. a 4. místo - Kostíci a Indiája 48 bodů

Fotogalerie


10. den 

Dnes jsme se probudili do slunečného rána s jasnou oblohou. Krásné počasí nám zpříjemnilo a rozjasnilo rozcvičku i ranní hygienu. Poté už na nás čekala snídaně v podobě křupavých rohlíků se šunkou a samozřejmě nemohl chybět teplý ovocný čaj.

Dopoledne jsme společně hráli hru na „plamínky“. Několik vedoucích se navázalo fáborky a stalo se na dvě hodiny exotickými ptáky. Ostatní vedoucí chránili naše plamínky, jako místní domorodci. Děti se snažily otrhat fáborky z plamínků, aniž by je obránci chytili. Dětem se hra moc líbila a aktivně běhaly po lese téměř dvě hodiny. Po svačině v lese jsme procvičili naše astronomické znalosti v pexesu s hvězdnými souhvězdími. Děti ve dvojicích hledaly na papírcích v lese zvlášť název souhvězdí a nákres daného souhvězdí. S postupem času se děti více a více zdokonalovaly ve svých astronomických znalostech a ke konci hry již ani nepotřebovaly nápovědu od vedoucích.

K obědu jsme měli fazolovou polévku a špagety s bolognskou omáčkou. Slunečný odpolední klid jsme strávili společně v lese, kde děti pokračovaly ve svých přípravách na oddílové divadelní představení, které je čeká v jednom z následujících dní. Po odpoledním klidu nás čekala tradiční táborová olympiáda. Děti byly rozděleny do skupinek podle věku a kluci a holky soutěžili také zvlášť. Soutěžilo se celkem v devíti různých disciplínách: sprint, vytrvalostní běh, střelba, hod šiškou, hod létajícím talířem, hod do dálky, skok do dálky, rychlobruslení a medvěd brtník. Výsledky se děti dozvěděly na večerním nástupu, kde proběhlo i slavnostní vyhlášení.

K večeři jsme měli chleba s masovou pomazánkou a po večerním nástupu jsme se již chystali na dnešní diskotéku. Jídelna se opět proměnila v taneční parket a táborníci společně se svými vedoucími tancovali na variaci různých písníček. Po setmění jsme spojili diskotéku i s pozorováním noční oblohy. Děti postupně chodily k dalekohledům a pozorovaly různé vesmírné jevy.

Po dnešním dni je pořadí v celotáborové hře následující:

1. místo - Megalo 58 bodů

2. místo - Um 52 bodů

3. místo - Kostíci 51 bodů

4. místa - IndiÁja 49 bodů

Fotogalerie

 

 


11. den

Dnešní budíček, který byl o půl hodiny posunutý, byl dále ozvláštněn i speciální snídaní v podobě sladké čokoládovo-vanilkové buchty s teplým kakaem. Slunečné počasí přálo naplánovanému celodennímu výletu, na který jsme se společně vydali po oddílech. Součástí přípravy na výpravu dnes výjimečně nebyla rozcvička, neboť naši táborníci včera protančili noc a potřebovali nabrat síly.

Jakmile jsme si zabalili vše potřebné na cestu, včetně svačin (oplatka a banán) a oběda, mohli jsme vykročit směrem na rozhlednu Rubačka. Výlet to nebyl pouze pochodový, především šlo o získání truhly s pokladem. Oddíl, který truhlu objeví jako první, získá cenné tokeny a ten kdo ji jako první přinese do tábora, získá tutéž sumu. Mělo to však háček, skupiny se mohly vzájemně sabotovat. Každému bylo uděleno číslo, které ostatní oddíly nesměly uhodnout, jinak získaly náskok a případně i truhlu k tomu.

Poklad byl objeven oddílem Kostíci na vrcholu Rubačky a nález byl oslaven obědem v podobě čerstvého chleba s paštikou či se smetanovým sýrem a kouskem salámu. Po klidném posezení započal závod o truhlu a tokeny. Kostíci od rozhledny vyrazili první i se svým úlovkem, následovali je Megalo, Um a IndiÁja. Kostíci zvolili chytrou strategii a schovaní čekali až je ostatní oddíly předejdou, a potom teprve sami vyrazili směrem do tábora. IndiÁja, která byla těsně před nimi, na chvíli zastavila na odpočinek a v tu chvíli došlo k jejich střetu s Kostíky, ze kterého vyšla IndiÁja vítězně. Navzdory obezřetnosti byl oddíl IndiÁji těsně před táborem překvapen oddílem Um a o truhlu byl připraven.

Po těžkém soupeření už si jen každý oddíl připravoval divadelní scénku na budoucí představení a sešli se na večeři. Dnes si pochutnali na vývaru a mexickém guláši s rýží. Mladí archeologové potřebují pro své výpravy i vypočítavost a mazanost k přemožení nepřátel v cestě, proto bylo jako večerní program zvoleno Casino, aby si osvojili jejich praktiky a na misích se jim mohli snadno vyrovnat. Jako bonus si při gamblování vydělali i nějaké ty tokeny.

Po dlouhém dni všichni rádi vykonají večerní hygienu, zabalí se do vyhřátých spacáků a usnou s příslibem zítřejšího dne.

Po dnešním dni je pořadí v celotáborové hře následující:

1. a 2. místo - Um a Megalo 58 bodů

3. místo - Kostíci 57 bodů

4. místo - IndiÁja 52 bodů

Fotogalerie


12. den

Dnes jsme se probudili do nového rána připraveni na klasickou rozcvičku v ranní rose a prvních slunečních paprscích. Hned potom nás čekaly čerstvé rohlíky s máslem, s jahodovou a rybízovou marmeládou. Nechyběl ani horký ovocný čaj. Po nabrání sil jsme se vydali na louku, kde si oddíly ohraničily 4 kruhy, které musely ubránit před vetřelci zvenčí v podobě ostatních oddílů. Jakmile obrana selhala a do kruhu někdo přeci jen pronikl, mohl si vybrat kartu pro doplnění svého kvarteta. Při pokusu o útěk však mohl opět být chycen. Archeologové musí umět být mazaní, rychlí a nenápadní, takže tento souboj je prověřil v každém směru.

I přes sladkou tatranku k svačině jsme byli před obědem hladoví a natěšení na česnečku a svíčkovou s knedlíkem. Polední klid byl kromě odpočinku určen i posledním přípravám na divadelní představení, které bylo naplánováno na večerní program. Po čokoládovém pudinku se šlehačkou jsme v aréně v táboře bojovali s ostatními ve hře o šátky. Dva týmy jdou proti sobě s pokusem získat soupeřův šátek dříve než soupeř získá ten jejich. Který tým dřív získá všechny soupeřovy šátky, vyhrává. Hvězdným týmem dnes byl oddíl Um, který se ve vešech hrách umístil na prvním místě.

Některým táborníkům se stále nedaří udržet si pořádek ve stanech, a tak se před večeří odehrála ještě jedna hra, která nás donutila projít si pořádně všechny věci a najít co nejvíce předmětů začínajících na dané písmenko. V této aktivitě byl nejlepší oddíl IndiÁja, který si tak získal první místo v pořadí na večeři.

K večeři se podával čerstvý chleba s paštikou a s teplým sladkým čajem. Po večeři následoval nástup, kde se vyhlásilo pořadí her ze dne a v celotáborové hře. Když zavřel už i obchod, konečně nadešel čas na zinscenování dlouho cvičených představení. Každá scénka byla originální, vtipná a trefná svým vlastním způsobem. Táborníci si dali s každým představením spoustu práce a vložili do herectví veliké úsilí. Navzdory tomu, že všechna představení byla krásná, porotě se nejvíce líbila hra oddílu Megalo. Všichni jsme se u pozorování i hraní pobavili a teď už jen vyčistit zuby a spát.

Po dnešním dni je pořadí v celotáborové hře následující:

1. místo - Um 66 bodů

2. místo - Megalo 63 bodů

3. místo - Kostíci 59 bodů

4. místo - IndiÁja 57 bodů

Fotogalerie


13. den

Dnes jsme probudili do slunečného a velice teplého dne. Absolvovali jsme klasickou ranní rozcvičku po oddílech a již na nás čekala výtečná snídaně. Měli jsme rohlík se salámem a tradiční ovocný čaj. Po snídani nás již čekal přesun na hru do lesa a již bylo jasné, že dnes bude opravdové horko.

Dopoledne jsme hráli opět obchodování. Oddíl Indiája si hru vybral ve včerejším obchodě. Táborníci tak znovu prověřili své schopnosti obchodovat. Hra měla stejná pravidla, jako před pár dny, ale zvolili jsme pro ni novou a vetší lokaci. Děti se tak u různých obchodníků snažily různé komodity koupit levně a po sléze za draho jinde prodat. Oddíl Indiája zvolil tuto hru velice takticky a podařilo se mu celou dnešní dopolední hru vyhrát. Po hře se děti v lese nasvačily a po chvíli odpočinku ve stínu stromů jsme se odebrali do tábora na oběd.

K obědu jsme měli kuřecí vývar a jako hlavní chod holandský řízek s bramborovou kaší. Všem nám moc chutnalo. Po obědě jsme šli opět do lesa, tentokrát však odpočívat. Odpolední klid za parného dne a po náročné dopolední hře všichni ocenili a na plno využili k odpočinku a dobytí energie.

Po odpoledním klidu jsme si k svačině dali jablka a banány a byla před námi hlavní hra odpoledne, „fear factor“. Děti po oddílech navštěvovaly stanoviště v táboře a v jeho okolí, kde překonávaly různé úkoly i svoje strachy a obavy. Děti v oddíle po slepu absolvovaly dráhu v lese, pusou lovily jablka z lavoru s vodou, držely rozevřené kolíčky, byly polity vodou, hádaly různé potraviny podle čuchu a chuti nebo se sníženou orientací procházely dráhu v táboře. Za splnění úkolu získal oddíl vždy jedno písmenko, jako nápovědu. Na závěr musely děti ze sesbíraných nápověd sestavit a uhodnout hádanku, kterou tvořili dvě slova s tématem Indiana Jones.

Opravdu nabyté odpoledne jsme zakončili fáborkovým během. Děti jednotlivě běhaly po trase v lese, která byla vyznačená pomocí barevných fáborků. Po cestě se nacházelo celkem sedm stanovišť, kde jsme testovali, jak se děti naučily znalosti ze svých příruček mladých archeologů. Na stanovištích se vedoucí ptali na znalost uzlů, ohňů, pochodových značek, šifer, první pomoci, základy astronomie a další. Děti musely celý okruh zvládnout co nejrychleji a za chybu nebo nesplněný úkol na některém ze stanovišť jim byla připsána trestná minuta.

Po fáborkovém běhu jsme se již odebrali zpět do tábora, kde jsme si k večeři opékali špekáčky na ohni. Všem opět moc chutnalo a děti si opékání u táborového ohně moc užily. Po večeři jsme měli tradiční večerní nástup, kde se děti dozvěděly výsledky dnešních her. Po nástupu nás čekala opět diskotéka. Tentokrát jsme tancování doplnili i několika hrami pro zpestření programu.

Po diskotéce nás čekalo další překvapení a zpestření. Před námi bylo spaní venku v tábořišti pod širým nebem. Měli jsme před sebou nejteplejší noc na táboře, a tak jsme se rozhodli vyhovět dětem, co měli zájem strávit noc s pohledem na jasnou noční oblohu a souhvězdí, která jsou z Uhřínova krásně vidět.

Po dnešním dni je pořadí v celotáborové hře následující:

1. místo - Um 73 bodů

2. místo - Megalo 69 bodů

3. místo - Indiája 62 bodů

4. místo - Kostíci 61 bodů

Fotogalerie


14. den

Dnes jsme se probudili do bouřlivého rána. Nemějte strach, včas jsme se stihli přesunout do pohodlí stanů, takže nikdo nezmokl. Po snídani jsme zvolili takzvanou mokrou variantu programu, a tak jsme se opět sešli v táborovém casinu. Namísto tokenů jsme si zahráli o bonbony. Pak jsme si zahráli táborovou verzi televizní show Popelka, takže si každý oddíl zvolil jednoho modela nebo modelku a oblékal ho na dané téma.

K obědu byla frankfurtská polévka a nudle s mákem.

Polední klid jsme strávili v táboře, protože v lese bylo moc vlhko.

Odpolední hru vybíral oddíl Um, zvolili ocásky. Po nich přišla paměťová hra
„Co do lesa nepatří?“. Úkolem každého bylo zapamatovat si co nejvíc věcí, které ležely vedle cesty a neměly v lese co dělat. Všechny poztrácené věci jsme si pak po sobě samozřejmě sesbírali.

Když jsme se vrátili do tábora, zahájili jsme uklízecí maraton, který se koná na konci každého tábora. Začali jsme rojnicí v táboře a při tom jsme vysbírali všechny papírky, co jsme našli.

Po večeři a nástupu jsme si chtěli užít osobní volno, bohužel nás opět dostihla bouřka, takže jdeme spát.

Po dnešním dni je pořadí v celotáborové hře následující:

1. místo - Um 76 bodů

2. místo - Megalo 74 bodů

3. místo - Indiája 69 bodů

4. místo - Kostíci 66 bodů

Fotogalerie


15. den

Dnes jsme se probudili do polojasného rána našeho posledního celého dne na letošním táboře. Ráno jsme tradičně vyběhli na rozcvičku. Po večerním dešti bylo všude mokro, ale dnešní krásné počasí vše rychle napravilo. Na snídani jsme měli rohlík s máslem a jahodovou marmeládou, což všem velice chutnalo.

Dopoledne nás čekala poslední a závěrečná hra do celotáborové hry. Děti celý tábor sbíraly dílky mapy a dnes dostaly šanci mapu celou sestavit a podle ní v lese a následně v táboře hledat poklad. Po správném složení mapy se dětem na opačné straně vytvořila šifra, která jim při správném vyřešení odhalila další instrukce. Děti následně po oddílech, se svými vedoucími, vyběhly na vyznačenou trasu do lesa, kde museli plnit celkem 12 úkolů. Při splnění úkolu obdržel oddíl vždy jeden klíč. Cílem bylo sesbírat co nejvíce klíčů za co nejkratší čas a se všemi klíči se vrátit do tábora. Všechny oddíly splnily alespoň 10 úkolů, což stačilo k odemčení závory vedoucí k truhle. I když oddíly soupeřily proti sobě o nerychlejší čas, závoru mohli otevřít jen ve chvíli, kdy své úkoly splnily všechny týmy. V průběhu hry tak byla potřeba nejen rychlost, ale i spolupráce všech táborníků. V pauze jsme se všichni odebrali do stínu a nasvačili jsme se okurkou a cuketou. V druhé polovině hry se děti snažily dobít samotnou truhlu s pokladem. Ta byla bráněna indiány a kočovníky a byla umístěna v táboře. Truhla byla zamčena celkem pěti zámky. Děti postupně zjišťovaly kódy k zámkům, které visely ve výšce na stěžni v tábořišti. Po dlouhém a napínavém boji se dětem podařilo zjistit všechny číselné kombinace a truhlu úspěšně odemkly. Uvnitř na ně čekal poklad v podobě čokoládových mincí.

Po hře nám všem již vyhládlo a čekal nás poslední oběd. K obědu jsme měli kuřecí vývar a rizoto s hráškem a kukuřicí. Na odpolední klid šly děti naposledy do blízkého lesa. Po odpočinku nás čekal úklid tábořiště i všech lesů, kde jsme v průběhu tábora hráli. Po úklidu jsme si dali oplatek ke svačině a čekalo nás hromadné balení.

V průběhu celého odpoledne jsme společně balili všechny věci do kufrů a připravovali jsme se na zítřejší odjezd. K večeři jsme měli chléb se sýrem a po ní nás čekal poslední a závěrečný večerní nástup, na kterém proběhlo i vyhlášení celotáborové hry. Děti dostaly ceny a individuální diplomy za jejich celotáborové snažení. Zároveň několik táborníků obdrželo diplom za výjimečný úklid ve stanech.

Po nástupu nás čekala závěrečná rozlučková diskotéka, kde jsme se rozloučili, jak se patří. Není lepšímu loučení než tomu plnému tance, smíchu a dobré nálady.

Finální pořadí celotáborové hry:

1. Um - 82 bodů

2. Megalo - 80 bodů

3. IndiÁja - 72 bodů

4. Kostíci - 71 bodů

Fotolagerie

Odkaz na táborové divadlo 2021 zde

 


16. den